görüntü

İlk Fırsat Programı Araştırma Sonuçları ve Sosyal Etki Raporu

Esas Sosyal, sürdürülebilir toplumsal gelişme yaratmak amacıyla gençler ve istihdam alanında Türkiye’deki üniversiteden yeni mezun olan gençlerin istihdama katılımının artması için sosyal yatırımlar yaparak bu konuda öncülük ediyor. 2014’ten bu yana hane halkı, odak grubu, ikincil veri analizi, gençler ve onların mentor ve yöneticilerle yapılan etki analizleri dahil, birçok farklı metot kullanılarak 30’a yakın araştırma yapıldı. Tüm bu çalışmalarla, Türkiye’deki yeni mezun genç işsizliğinin durumu, nedenleri ve uygulanan bazı çalışmalarda ortaya çıkan etkileri analiz edildi.

En yeni çalışma, Bilkent Üniversitesi iş birliği ile yapılan iki araştırmadır.* Araştırmalardan ilki, Türkiye’deki eğitimli genç işsizliği ve daha az bilinen üniversitelerden mezun gençlerin iş hayatına atılma konusunda yaşadıkları zorluklarla ilgilidir. Diğeri ise yeni mezunlarının işe geçişlerini destekleyen İlk Fırsat Programı’nın katılımcılar üzerindeki etkilerini ölçümlemek amacıyla yapılan etki analizi araştırmasıdır.

Raporun tamamına ulaşmak için buraya tıklayın.

*ESAS Sosyal İlk Fırsat Programı Demografi Projesi, Yüksek Öğrenim ve İstihdam, Doç. Dr. Çağla Ökten- Dr. Öğr. Üyesi Pelin Akyol, Bilkent Üniversitesi Aralık 2019

Yorum Bırakın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yüklendi