şirket profili resim

Patika Derneği

Farklı Ol, Gönüllü Ol, Fark Yarat..

Dernek Hakkında:

Gönüllülerin bir dernekten beklentileri nelerdir? Bu soruyla başladı her şey diyebiliriz. 2016 yılında 5 gençlik çalışanının girişimiyle toplumsal faydayı güderek Bingöl’de kurulan Patika Derneği olarak ezberlerin ötesine gidiyoruz.

Topluma hizmet etme adına Patika Gönüllü Ekibimizin yerelde ve ulusal da artış göstermesinden ziyade 2016 yılından bu yana gençlik alanın da ki eğitimleri, atölyeleri, çalıştayları, AB projeleri ve çeşitli sosyal faaliyetleri arttırmaya yönelik oluşturduğumuz altyapı ekibimizle ciddi bir tempoyla ilerliyoruz. Gençlerin bakış açılarını değiştirmek ve gönüllüler arasın da ki etkileşimi arttırmak için Patika Sinema Atölyesini düzenliyoruz. Bu sayede hem film analizi yapmak hem de ortak fikirlerin ve aksi düşüncelerin ortaya çıkması için alan oluşturuyoruz. Patika Sinema Atölyesi Eğitmenleri, gönüllülerin özgürce yaptığı eleştirileri dikkate alıp ilgili alanlara yönlendirebiliyor. Bu şekilde verimlilik sadece gönüllüler arasında olmayıp gönüllülerin kendi özlerine bir yolculuğa başlamalarına yardımcı olunuyor. Bunun yanı sıra tek bir dil demeden ulusalın yanında uluslararası fikir alışveriş akışını sağlamlaştırmak için oluşturduğumuz Patika İngilizce Konuşma Kulübü için de konuşacak çok şey var. Patika İngilizce Konuşma Kulübü, doğrudan konuşma ile ilgilenen bir İngilizce konuşma atölyesidir. Online platformda konuşma becerisine dayalı farklı metotlarla beceriyi artıracak olan atölyeleri sunmaya başlayan konuşma kulübü, gönüllülerin akıcı bir şekilde İngilizce konuşabilmeleri için özgüven sorunu haline gelen seviye kriterlerine uygun dersler vermeyi hedefler. Öğrenmek isteyenler önce dilin gramerini öğrenecek bir konuma getirilir. Kısmi katılım, boşa harcanan para ve en önemlisi, İngilizce öğrenme şevkinin ve inancının kaybına yol açar. Yaygın olarak bilinen İngilizce kurslarında dilbilgisi her zaman öğretilirken konuşma neredeyse yok denecek kadar daha azdır. Bu nedenle, aylarca ve yıllarca süren kurslar için gösterilen çabanın boşa gitmesi muhtemeldir.

Bunun yanı sıra gönüllülerin proje alanında donanımlı olması için Patika Proje Yazma eğitimleri veriyoruz. Yaratıcılığın farklı bir boyuta ulaştığı bu eğitimlerde gönüllülerin sunmuş olduğu fikirlerden eğitmenler olarak da çok şeyler öğreniyoruz. Bunun yanı sıra Küresel Vatandaşlık, Sosyal Yoksulluk, Toplumsal Cinsiyet, STÖ’ler için Sürdürülebilirlik, İletişim ve Sosyal Medya, Gençlik Çalışmaları ve Proje Döngüsü Eğitimlerini verdik. Buna ek olarak 18 tematik atölye olarak Kadın Hakları, Eşitlik, Küreselleşme, Sosyal Adaptasyon ve Gençlik Hakları atölyelerini düzenledik. Doğa ile bağımızın bir nebze de güçlü olması için gönüllülerimizle birlikte Trekking etkinlikleri yaptık. Bunun yanı sıra Edebiyata olan tutkumuzu Edebiyat Atölyesini düzenleyerek pekiştirdik. Özellikle genç bireylerin edebiyata ve sana olan bakış görmek bununla beraber yönlendirmek adına bu atölyeye ek olarak yazı ve şiir yarışmaları da planlarımız arasında.

Yerelde AB fırsatlarının görünürlüğü arttırmak ve gençlere bu fırsatları daha iyi faydalanmalarını sağlayarak kariyer planlarına da katkı sağlamaktayız. EuroDesk Temas Noktası olarak gençlerin ulaşacağı kanalları iyi bilmemiz ve ulaşılabilirlik açısından gençlere daha yakın olmamız bizi bir adım öteye taşımaktadır. Bingöl Üniversitesi’nin Mevlana ve Erasmus Plus programı kapsamında gerçekleştirdiğimiz etkinliklerle Patika Derneği olarak ilimize gelen değişim öğrencilerine bölgemizi en iyi şekilde tanıtıp, onlara geniş bir sosyal alan sunmaktayız. Bununla birlikte Bingöl ilimizi ve Üniversitemizi daha görünür cazip hale getirmekteyiz.

Sonuç olarak yaptığımız ve programladığımız çalışmalara bir bütün olarak baktığımızda toplumsal fayda güdülerek, genç yapılanmayı arttırarak ve en önemlisi genç dostu bir şehir hayaliyle birlikte daha genç bir gelecek hayalimiz gün geçtikçe başarı taşları bir bir yerine oturmaktadır. Bizler bu yolda daha emin adımlarla hedefimize yaklaştığımıza inanıyoruz ve dokunduğumuz her hayat için de aynısını söyleyebiliyoruz.

Yüklendi